E-sklep

BLOG Witamy na blogu

Jakie powinny być dobre przyrządy tokarskie?Dobór odpowiednich narzędzi zwykle przekłada się bezpośrednio na efekty w postaci jakości uzyskanego przy ich pomocy detalu. W przypadku toczenia największe znaczenie mają naturalnie właściwe przyrządy tokarskie. Na rynku jest obecnych wielu producentów noży tokarskich oferujących sprzęt o różnej charakterystyce i parametrach. Przy wybieraniu specjalistycznych urządzeń najczęściej najlepszym rozwiązaniem jest zaufanie firmie, która ma duże doświadczenie i dostarcza wiele sprzętu pasującego do zadań, jakie mamy zamiar wykonać. Spójrzmy, czym należy się kierować przy szukaniu dobrych przyrządów tokarskich.

Noże tokarskie

Noże tokarskie są zwykle oferowane w kilku podstawowych typach ze względu na konstrukcję narzędzia. Dostępne są noże monolityczne, które są wykonane w całości z jednego rodzaju materiału, tj. stali szybkotnącej. Mają one część będącą uchwytem oraz ukształtowanym ostrzem. Produkowane są także noże oprawkowe, tzw. stałki. Stanowią one przygotowany półprodukt, z którego można wykonać odpowiednie narzędzie we własnym zakresie. Mają one określony przekrój, np. kwadratowy lub okrągły oraz różne wymiary.

Kolejną grupę stanowią noże z płytką wlutowaną. Płytka, czyli ostrze jest w ich przypadku często wykonane z innego materiału niż korpus. Może to być np. połączenie stali węglowej dla trzonka i węglików spiekanych na płytce.

Dużą popularnością cieszą się także noże składane. W konstrukcjach tego typu płytka jest mocowana do trzonka i może być wymieniana, gdy ulegnie zużyciu.

Noże tokarskie są zawsze dopasowane do materiału, jaki będzie obrabiany. Różni producenci oferują różny zakres noży, zwykle obejmuje on m.in. noże do stali, stali nierdzewnej, stali hartowanej, żaroodpornej oraz żeliwa lub aluminium. Często noże mogą być używane do całej grupy materiałów.

Kolejnym istotnym parametrem wyboru noża jest sprecyzowanie rodzaju obróbki. Chodzi tu o określenie czy chodzi o obróbkę zgrubną, czy wykańczającą.

Ważne jest również określenie warunków obróbki. Różni producenci noży tokarskich stosują tu rozmaite kryteria, zwykle jednak chodzi o prędkość pracy oraz zakres zadań, jakie będą wykonywane.

Dalsze kryteria wyboru noża to rodzaj trzonka oraz parametry ostrza. W przypadku trzonka chodzi tu o jego kształt. Oferowane są noże o rozmaitych trzonkach przeznaczonych do konkretnych zadań. Mamy m.in. trzonki proste, wygięte, czołowe czy hakowe. W przypadku noży z płytkami wlutowanymi lub noży monolitycznych ten etap łączy się z wyborem rodzaju ostrza. W sytuacji, gdy chodzi o nóż składany, oprawki są dobierane do płytek.

Płytki podobnie jak ostrza dobiera się, biorąc pod uwagę kształt, kąt przyłożenia i wielkość.

Trzeba pamiętać, że wybór noża determinuje warunki i parametry obróbki. Dotyczy to zarówno prędkości obrotowej, jak i prędkości posuwu oraz głębokości skrawania.


Wróć do bloga