E-sklep

BLOG Witamy na blogu

Jakie wyróżniamy narzędzia do obróbki skrawaniem?Obróbka skrawaniem pozwala na wykonanie części i podzespołów z metalu lub niektórych tworzyw sztucznych o wybranym kształcie i specyfikacji. Obróbka skrawaniem jest rodzajem obróbki ubytkowej, w jej ramach z obrabianego materiału oddzielane są kolejne fragmenty, w taki sposób, by uzyskać właściwą formę elementu i określony stopień wykończenia powierzchni. Narzędzia do obróbki skrawaniem pozwalają na przeprowadzanie kolejnych operacji usuwania naddatku przy wykorzystaniu odpowiednich maszyn. Zobacz, jakie są rodzaje narzędzi skrawających i do czego mogą być wykorzystywane. 

Noże tokarskie

Są przeznaczone do użytku w tokarkach. W urządzeniach tego typu obrabiany przedmiot jest wprawiany w ruch obrotowy, a nóż tokarski przy pomocy swego ostrza usuwa naddatek zgodnie z danymi zapisanymi w pliku cyfrowym w przypadku urządzeń CNC lub za sprawą działań operatora, czyli tokarza, jeśli proces obróbki jest wykonywany na maszynie manualnej.

Frezy

Frezy są narzędziami wykorzystywanymi we frezarkach. W maszynach tego rodzaju materiał poddawany procesowi obróbki jest unieruchomiony, a ruch obrotowy wykonuje frez, który może przesuwać się w różne miejsca i zbierać naddatek w zależności od swego rodzaju i kształtu. Frezy występują w różnych odmianach. Podstawowy podział obejmuje ich powierzchnie robocze – wyróżniamy frezy czołowe pracujące swą końcówką, tj. powierzchnią prostopadłą do swej osi obrotu, frezy boczne (walcowe), gdzie ostrza znajdują się na obwodzie frezu, a frez pracuje powierzchnią równoległą do osi obrotu. Istnieją również frezy czołowo-boczne (czołowo-walcowe), które mogą pracować obiema powierzchniami. 

Wiertła, pogłębiacze i rozwiertaki

Oddzielną grupę stanowią narzędzia przeznaczone do wykonywania, pogłębiania i rozwiercania otworów. Są one dostępne w różnych typach, m.in. jako monolityczne wykonane z jednego rodzaju materiału, łączone ze specjalnie utwardzonym materiałem na ostrzach oraz składane z możliwością wymiany powierzchni tnących.

Gwintowniki i narzynki

Gwintowniki to narzędzia przeznaczone do nacinania gwintów wewnętrznych. Przy ich pomocy można m.in. wykonać gwint w wewnętrznej części otworu, w który zostanie wkręcona śruba. Narzynki służą do wykonywania gwintów zewnętrznych.


Wróć do bloga