E-sklep

BLOG Witamy na blogu

Rodzaje i podział elektronarzędziWykonywanie prac związanych z robotami budowlanymi, ślusarskimi czy stolarskimi może być znacznie sprawniejsze, jeśli mamy możliwość skorzystania z odpowiednich narzędzi. Dobrej jakości osprzęt znacznie przyspiesza czas wykonania poszczególnych zadań, a w wielu przypadkach ułatwia bardziej precyzyjną obróbkę i co za tym idzie, osiąganie lepszych jakościowo rezultatów. Bardzo dobrym pomysłem jest więc korzystanie z powszechnie dostępnych elektronarzędzi, których oferta jest bardzo szeroka i pozwala na łatwą realizację bardzo dużej liczby czynności. Zobaczmy, jakie są najpopularniejsze kategorie elektronarzędzi.

Wiertarki

Wiertarki są chyba najbardziej rozpowszechnionymi elektronarzędziami do zastosowań profesjonalnych i domowych. Pozwalają na wykonywanie otworów w różnych materiałach budowlanych: betonie, kamieniu, ceramice i drewnie. Za ich pomocą można też wiercić w metalach lub tworzywach sztucznych. Poza wierceniem niektóre modele wiertarek pozwalają także na skuwanie różnych materiałów. Są to tzw. młotowiertarki. Pokrewne wiertarkom są również stosowane przy wyburzeniach młoty wyburzeniowe. Na podobnej zasadzie co wiertarki działają też różne rodzaje wkrętarek, które pozwalają na łatwe i szybkie używanie rozmaitych wkrętów, np. przy składaniu mebli czy montażu różnych konstrukcji.

Piły i wyrzynarki

Elektronarzędzia to także sprzęt przeznaczony do cięcia. Możemy kupić różnego typu piły do drewna i materiałów z tworzyw sztucznych, m.in.: piły ukosowe, pilarki tarczowe czy szablaste. Oferta obejmuje też wyrzynarki ułatwiające wycinanie w płaszczyznach rozmaitych kształtów, np. otworów pod zlewozmywak. Można je stosować również do cięcia płytek ceramicznych lub przecinania metalu.

Szlifierki

Szlifierki pozwalają na obróbkę ścierną różnych materiałów. Dzięki wymiennym arkuszom lub taśmom bezkońcowym można nimi obrabiać powierzchnię drewna bądź metalu. Spotykamy szlifierki taśmowe, obrotowe oraz oscylacyjne. Szczególny rodzaj szlifierek stanowią szlifierki kątowe, służące do obróbki metalu i materiałów budowlanych, które nadają się zarówno do szlifowania i wygładzania, jak i cięcia oraz polerowania powierzchni.

Frezarki i strugi

Wśród różnych rodzajów elektronarzędzi mamy też urządzenia służące do obróbki drewna, takie jak strugi i frezarki. Te pierwsze służą do zdzierania warstwy materiału, drugie do nadawania mu odpowiedniego kształtu, zwłaszcza wykańczania krawędzi.

Elektronarzędzia akumulatorowe

Większość elektronarzędzi wymaga zasilania sieciowego, istnieją jednak również urządzenia zasilane z akumulatorów wielokrotnego ładowania. Dzięki nim mamy możliwość pracy w miejscach, gdzie nie ma sieci elektrycznej bez konieczności używania generatora prądu. Wśród elektronarzędzi akumulatorowych możemy znaleźć wszystkie najpopularniejsze rodzaje sprzętu, jednak najbardziej rozpowszechnione są różnego typu wkrętarki.


Wróć do bloga